Steponas Gečas

Vardas Steponas
Pavardė Gečas
Profesija muziejininkas, žurnalistas, gidas, pedagogas
Gimimo data 1944-05-15

Išsami biografija

Muziejininkas, žurnalistas, visuomenininkas, kelionių vadovas.

Gimė 1944 m. gegužės 15 d. Kusių kaime, Šilalės rajone.

Mokėsi Tenenių aštuonmetėje mokykloje, 1963 m. baigė Kvėdarnos vidurinę mokyklą,Vilniaus Universitete 1972 m. įgijo žurnalistikos, 1984 m. – istorijos specialybę.

1963–1971 m. dirbo mokytoju, laikraščių korespondentu, Lietuvos radijo ir televizijos komiteto atsakinguoju redaktoriumi Suvalkijoje.

Nuo 1972 m. rugsėjo 1 d. dirba Vytauto Didžiojo karo muziejuje (tada Kauno istorijos muziejus). Ėjo skyriaus vedėjo, direktoriaus pavaduotojo pareigas, kuravo Vytauto Didžiojo karo muziejaus padalinį – Lietuvos sporto muziejų. Nuo 2006 m. eina direktoriaus pavaduotojo pareigas. 

1993 m. apgynė humanitarinių mokslų daktaro disertaciją – pirmąją Lietuvos muziejininkystės raidos tema.

S. Gečas – Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos muziejų ekspertų komisijos narys (1988–1995). Dalyvavo kuriant Lietuvos muziejų įstatymą, fondų nuostatus, kartu su kitais parengė atkurto Vytauto Didžiojo karo muziejaus statutą, pirmasis viešai iškėlė mintį apie savarankišką Lietuvos sporto muziejų, sukūrė jo statutą. Parengė muziejininkystės pagrindų mokymo programą, ją dėstė Lietuvos kūno kultūros akademijos turizmo ir sporto vadybos bakalaurams; keliasdešimties diplominių ir magistro darbų vadovas.

S. Gečas rūpinosi kariuomenės ir sporto paveldo (knygų, laikraščių ir žurnalų) išeivijoje išsaugojimu ir pargabenimu į Lietuvą. Įrengė per 15 stacionarinių ir kilnojamųjų parodų, tarp jų: pirmąją stacionarią parodą „Lietuvos sporto ištakos ir laimėjimai“ (1986 m. kartu su A. Jakštu) „Lietuva 1939–1940 metais“ (1989 m. kartu su A. Markūnu), sukaupė vertingų eksponatų apie Lietuvos kariuomenę, įvairias sporto šakas, rūpinosi istorinių vertybių propagavimu. 1975–1980 m. vedė mokomąsias televizijos laidas Lietuvos istorijos tema.

Mokslinėje ir periodinėje spaudoje (Lietuvos mokslų akademijos istorijos instituto metraštyje, Karo archyve, žurnaluose „Mokslas ir gyvenimas“, „Kultūros barai“, „Tautos kultūra“ ir kt.) muziejininkas rašė apie muziejinių vertybių naikinimą okupacijų metais, Karo muziejaus sodelio griovėjus, iškėlė sodelio atstatymo idėją, buvo vienas iš atstatymo organizatorių. Paskelbė per 20 mokslinių ir apie 300 mokslo populiarinimo straipsnių muziejininkystės, sporto istorijos, olimpinio švietimo ir kitomis temomis.

S. Gečas – Lietuvos kūno kultūros ir sporto istorijos (nuo 1986 m.) konsultantas, Visuotinės Lietuvos enciklopedijos IX tomo ir sporto enciklopedijų bendraautoris ir konsultantas. Parengė 17 leidinių ,,Lituanikos“ transatlantinio skrydžio, muziejininkystės, kariuomenės, sporto istorijos ir kt. temomis. 1992–2009 m. suorganizavo 12 mokslinių konferencijų.

S. Gečas – monografijos „Steponas Darius kariuomenėje ir Lietuvos sporte“ (2006) autorius. Jis parengė mokymo priemonę „Turizmo ir sporto organizacijų bendravimas su žiniasklaida“ (2001), 14 monografijų recenzentas, daugelio respublikinių ir tarptautinių sporto ir olimpinio sporto renginių vienas iš organizatorių ir dalyvių. Išleido poezijos ir mažosios filosofijos knygą „Atvėriau tau duris“ (2000) ir apsakymų rinkinį „Evangelijos užkeikimas“.

Muziejininkystės, sporto, olimpizmo istorijos ir kitomis temomis skaitė pranešimus anglų, rusų, lenkų, latvių kalbomis tarptautinėse konferencijose, forumuose ir seminaruose: Maskvoje (1987, 1998), Jaroslavlyje (1989), Madride (1993), Kijeve (1997), Olimpijoje (Graikija –1996), Rygoje, Minske, Donecke, Jaltoje, Poznanėje, Tartu, Taline (2001–2004).

S. Gečas – Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) narys (nuo 1995 m.), Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) narys (nuo1994 m.), LOA paveldo komiteto pirmininkas ir mokslo komiteto narys (nuo 2002 m.), Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Tarptautinės žurnalistų federacijos narys (nuo1993 m.), Lietuvos kultūros fondo (LKF) Kauno tarybos pirmininkas (1989–1995), Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelio ansamblio atstatymo iniciatorius ir organizatorius, Nežinomo kareivio perlaidojimo valstybinės komisijos narys, paminklo „Lituanicai“ statyti vienas iš organizatorių ir valstybinės komisijos narys, „Lituanicos“ skrydžio 60-mečio minėjimo JAV garbės narys, aukščiausios kategorijos kelionių vadovas ir gidas.

S. Gečas apdovanotas Valstybiniu S. Dariaus ir S. Girėno medaliu (2006), Lietuvos kūno kultūros ir sporto  departamento (LKKSD) sidabro medaliu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“(2004), Lietuvos tautinio olimpinio komiteto(LTOK) atkūrimo 10-mečio ir 20-mečio sidabro medaliais, LOA garbės nario diplomu ir žymeniu, Tautinės olimpiados 70-mečio medaliu, specialiu LTOK prezidento raštu, Kultūros ministerijos, LKKSD, LTOK, LOA, Kauno miesto kultūros skyriaus ir kitų organizacijų, Vytauto Didžiojo karo muziejaus padėkomis, garbės raštais.

 

Daugiau apie Steponą Gečą:

Šilalės kraštas, Vilnius, 1994.

Kvėdarna, Vilnius, 2004.

 

 

Kultūrinė terpė

Lietuvių.

Šaltiniai

Portalas „Lietuvos muziejai“, http://www.muziejai.lt/ (žiūrėta 2014 m. vasario 15 d.).